„A foreign language is like a frail, delicate muscle. If you don’t use it, it weakens”
(„Język obcy jest jak wątły, delikatny mięsień. Jeśli go nie używasz, on słabnie”)
Jhumpa Lahiri
Jeśli myślałeś, że z nauką języka jest tak samo jak z jazdą na rowerze – raz opanujesz i pamiętasz przez całe życie – to, niestety, muszę Cię rozczarować. Im dłużej nie masz styczności z językiem, którego się uczyłeś, tym więcej zapominasz. Oczywiście, że zawsze coś zostanie w pamięci, ale czy to będzie na tyle wystarczające, abyś czuł się pewnie w rozmowie? I czy w takim razie można nauczyć się języka skutecznie i trwale?
Jak myślisz, czy język da się opanować w taki sposób, żeby w pewnym momencie powiedzieć sobie „okej, nauczyłem się, to teraz mogę sobie odpuścić i zająć czymś innym”? Moim zdaniem, jeśli odpuścisz, to już w tym samym momencie Twoja znajomość języka zaczyna słabnąć.
Polacy za granicą
Często spotykam się ze zjawiskiem, kiedy osoby mieszkające w Polsce śmieją się z Polaków, którzy wyjechali na obczyznę i po kilku miesiącach/ latach zaczynają zapominać swój język ojczysty. Odbierane jest to chyba jako snobizm, nie mylę się? A powiedz, jak oni mają ten swój język ojczysty pamiętać, kiedy z każdej strony otoczeni są innym językiem, a w swoim ojczystym nie mają z kim sobie porozmawiać? Oczywiście, że zaraz znajdziemy złote sposoby, typu: regularne rozmowy z rodziną, czytanie gazet i słuchanie radio w Internecie… Spójrzmy jednak prawdzie w oczy: nie codziennie znajdzie się na to czas, kiedy ma się inne priorytety.
Jeśli więc zanika zdolność posługiwania się własnym językiem ojczystym, to jak mamy pamiętać jakikolwiek język obcy, kiedy przestajemy go ćwiczyć?
Moja rada
Zatem, jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego, hiszpańskiego czy jakiegokolwiek innego? Czy jest na to jakaś metoda? Moja złota rada to stałe otaczanie się tym językiem oraz regularne powtórki tego, co już się nauczyliśmy. Wyznaczaj sobie cele językowe, jakie chcesz osiągnąć w danym tygodniu/miesiącu/roku. Sprawdzaj swoje postępy, czytaj artykuły i książki w Twoim języku docelowym. A przede wszystkim, jak najczęściej używaj języka w komunikacji! Czy to w pracy czy w czasie wolnym lub na wakacjach, czy w formie pisanej czy w ustnej – korzystaj z każdej okazji do wykorzystywania swoich umiejętności językowych w praktyce. Nie wiesz, jak poza oglądaniem seriali na Netflixie można jeszcze urozmaicić naukę języka obcego? Zapraszam po garść pomysłów do moich poprzednich artykułów tutaj i tutaj.
Szlifuj język z nami
Nie masz nikogo, z kim mógłbyś porozmawiać w języku, którego się uczysz, a nie chcesz zapisywać się na długoterminowe kursy językowe? Doskonale Cię rozumiemy i dlatego dajemy Ci możliwość szlifowania nauki z nami w krótkich i niezobowiązujących terminach. W naszej ofercie znajdziesz pakiety 5/10/20 godzin zajęć online z wykwalifikowanym i doświadczonym lektorem, który nie tylko pomoże Ci przełamać blokadę w mówieniu, ale też rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości językowe. Posiadanie odpowiedniego mentora językowego, który pomoże Ci dopasować odpowiednie metody nauki również znacząco wpływa na skuteczność przyswajania języka. Chcesz wypróbować zajęcia z nami? Napisz do nas tutaj.
Jeśli chciał(a)byś podzielić się swoimi przemyśleniami po przeczytaniu wpisu, zapraszam serdecznie do komentowania 🙂