Jeśli jeszcze nie widziałeś tamtego wpisu, zapraszam Cię tutaj.
A teraz zapraszam Was na garść kolejnych inspirujących pomysłów!
1. Penpal, czyli przyjaciel korespondencyjny
Podobne do czatu, a jednak trochę inne. Polecam każdemu, kto lubi tradycyjną formę rozmowy na odległość, czyli poprzez… wysyłanie do siebie pocztówek i listów. Kto z nas nie lubił w dzieciństwie wysyłać kolegom, koleżankom, czy rodzinie pocztówki lub listu, albo sam je otrzymywać? A nie tylko na rozmowie musi się kończyć. Może znajdziecie kogoś, z kim zaprzyjaźnicie się na tyle, że postanowicie zaprosić się nawzajem do swoich krajów? A może pojedziecie na wspólne wakacje? A może… hahaha, aż tak się nie zapędzajmy 😉 Przykładowe strony, na których możecie znaleźć swojego penpala, to https://www.interpals.net/ lub https://www.penpalworld.com/ .
2. Wyjazd zagraniczny na kurs językowy
Istnieje dużo ofert wyjazdu za granicę w ramach kursu lub pracy połączonej z nauką. Możemy wykupić jeden z kursów oferowanych, na przykład, przez szkołę EF (Education First), możemy wyjechać na kilka miesięcy jako Au Pair lub w ramach programu Work and Travel. Zapewne tych programów jest jeszcze więcej. Życiowa przygoda, nieoceniona praktyka i bagaż doświadczeń. Zanim jednak wybierzecie którąś z tych opcji, warto dokładnie zapoznać się z ofertami szkół i agencji, oraz opiniami na temat współpracy z nimi.
3. Czytanie książek w oryginale
Świetny sposób na poprawę umiejętności czytania i rozumienia tekstu czytanego. Mamy fantastyczną możliwość powiększyć nasz zasób słownictwa widząc, w jakim kontekście użyte zostało dane słowo lub wyrażenie. Poza tym, lepiej uczymy się struktury zdań i jak prawidłowo je budować. Po trzecie, czytając na głos, ćwiczymy naszą wymowę. Czego chcieć więcej?
4. Czytanie zagranicznej prasy, blogów
Teksty z tych źródeł znacznie różnią się od języka literackiego. Dzięki gazetom poznamy język publicystyczny i oficjalny, a dzięki blogom – język potoczny i wyrażenia slangowe. Nasza wiedza i kompetencje językowe rosną, a my tego nawet nie odczuwamy robiąc coś, co sprawia nam przyjemność. I o to chodzi!
5. Analiza tekstów piosenek
Jeden z moich ulubionych sposobów na poznawanie języka, gdyż sama jako nastolatka regularnie przeglądałam teksty ulubionych piosenek, tłumaczyłam je i uczyłam się ich na pamięć. Śpiewając codziennie po kilkanaście razy jedną i tę samą piosenkę, chcąc nie chcąc poszerzałam swój zasób słownictwa, zaczynałam coraz więcej rozumieć ze słuchu i ćwiczyłam umiejętności translatorskie 😉 Polecam każdemu, kto lubi śpiewać pod prysznicem hity radiowe.
And last but not least, czyli ostatni, ale równie ważny punkt!
6. Zajęcia online
Istnieje wiele sposobów na to, aby uczyć się języka samodzielnie, ale bądźmy szczerzy… bez odpowiedniej motywacji i osoby, która jest nam w stanie wyjaśnić wszystkie wątpliwości oraz wytłumaczyć wszelkie zawiłości językowe, szybko się poddajemy. Przestajemy ćwiczyć regularnie, co skutkuje tym, że nie widzimy rezultatów naszej pracy. Dobry lektor potrafi zarazić nas pasją do języka wykorzystując do tego sprawdzone metody i ucząc nas w uporządkowany sposób. Dzięki temu widzimy efekty naszej nauki, co daje właśnie tak ważną motywację i chęć dalszego pogłębiania naszej wiedzy. Zajęcia online to świetne rozwiązanie dla osób, które często podróżują lub nie mają czasu dojeżdżać do lektora. Niczym się tak naprawdę nie różnią od zajęć stacjonarnych, a może nawet są mniej stresujące, bo przecież siedzimy wygodnie u siebie na kanapie, a nie w obcym lokalu na niewygodnym stołku 😉 Nie wierzysz? Spróbuj i przekonaj się sam 🙂
A jakie są Wasze ulubione sposoby na naukę języków? Podzielcie się pomysłami w komentarzach 🙂