Mam dla Was 11 pomysłów na to, jak w ciekawy sposób osiągnąć biegłość w jakimkolwiek języku bez konieczności wychodzenia z domu. W tym wpisie przedstawię Wam 5 z nich, a jeśli jesteście ciekawi, jakie metody można jeszcze wypróbować, zachęcam do dalszej lektury tutaj.
1. Oglądanie filmów z napisami w języku oryginału lub bez napisów
Tak wiem, jest to dość sztampowy przykład i każdy o nim mówi. Nie mogłabym jednak go pominąć biorąc pod uwagę to, jak wspaniałe rezultaty można osiągnąć regularnie oglądając filmy i seriale w oryginalnej ścieżce dźwiękowej! Nie dość, że nadzwyczaj szybko uczymy się rozumieć ze słuchu (dokładnie w ten sam sposób, co dzieci), to jeszcze mamy okazję wyłapać i zapamiętać ciekawe zwroty i wyrażenia. Nie wspominając o tym, że w końcu mamy szansę posłuchać, jakiego języka używa się na porządku dziennym w danym środowisku. Poza kwestiami językowymi, filmy dostarczają nam również bogactwo ciekawostek kulturowych. Uczymy się tradycji, gestów, mimiki, akcentów… można by wymieniać bez końca 🙂
2. Oglądanie Late Shows i vlogów na Youtube
Jest to nieco podobne do pierwszego punktu z tą różnicą, że tutaj mamy do czynienia nie z doświadczonymi aktorami, którzy wiedzą jak mówić głośno i wyraźnie, ale ze zwykłymi ludźmi, ich przeróżnymi akcentami i manierami mówienia. Doświadczamy żywego języka, który również usłyszymy na ulicy. A udźwiękowienie! W filmach nie ma zwykle przeszkadzających szumów, krzyków, czy innych zakłóceń. Na vlogach za to nie raz będzie nam przeszkadzał zły dobór mikrofonu, czy słaba jakość dźwięku. Ale to też dobrze! W prawdziwym życiu też nierzadko przyjdzie nam rozmawiać z obcokrajowcami w niesprzyjających dźwiękowo warunkach 😉 Late Shows polecam za to każdemu, kto lubi oglądać swoich ulubionych artystów bardziej z prywatnej strony i interesuje się, co mają do powiedzenia na różne tematy.
3. Słuchanie lub nagrywanie własnych podcastów
Ostatnio słuchanie i nagrywanie podcastów stało się niezwykle popularne. Można posłuchać, co ludzie z innych krajów mają do powiedzenia na różne tematy. A jeśli sami jesteście już na bardziej zaawansowanym poziomie języka (B1+ lub wyżej), śmiało spróbujcie swoich sił w nagrywaniu podcastów w języku, którego się uczycie. Zobaczycie, jak poprawi się Wasza umiejętność mówienia, a satysfakcja z tego, że inni Was słuchają i rozumieją, da Wam dużego motywacyjnego kopa do dalszej nauki.
4. Ustawienie języka docelowego w grach
Gry to bardzo popularna forma rozrywki, nie tylko na Sylwestra 😉 I to, jak dużo jesteśmy w stanie się nauczyć wiedzą ci, którzy ustawiają język swoich gier na angielski lub inny, którego się uczą. Instrukcje, zadania, dialogi bohaterów… a także możliwość rozmowy z innymi graczami z zagranicy. Słownictwa używanego w grach często niestety nie nauczymy się ze szkolnych podręczników.
5. Czat
W internecie znajdziemy wiele stron z użytkownikami z wielu krajów chętnymi porozmawiać na czacie. Wystarczy tylko wpisać „czat” lub „chat” w wyszukiwarkę i otwierają się przed nami nieskończone możliwości. Świetny sposób na ćwiczenie języka z native’m, za darmo! 😉
Chcesz poznać więcej pomysłów? Czytaj dalej tutaj
Może chciałbyś podzielić się swoimi pomysłami na niestandardową naukę języków? Daj znać w komentarzu! 🙂