5 pomysłów na przyjemną i efektywną naukę języków obcych

Żyjemy w czasach, w których nauka języków obcych jest na porządku dziennym. Języków uczymy się od najwcześniejszych lat szkolnych, a szukając pracy we współczesnych firmach, na nikim nie robi już wrażenia znajomość tylko jednego języka obcego. Najlepiej, gdybyśmy mogli pochwalić się biegłą znajomością co najmniej dwóch lub trzech języków. No właśnie, tylko jak tę biegłość osiągnąć? Zwłaszcza, jeśli angielski, niemiecki czy francuski nigdy nie były Waszymi ulubionymi przedmiotami w szkole i nauka tych języków szła Wam dość opornie? Na szczęście, żyjemy w czasach, kiedy naprawdę nie trzeba się szczególnie gimnastykować, aby znaleźć interesujące nas materiały, czy inspiracje do nauki.

Mam dla Was 11 pomysłów na to, jak w ciekawy sposób osiągnąć biegłość w jakimkolwiek języku bez konieczności wychodzenia z domu. W tym wpisie przedstawię Wam 5 z nich, a jeśli jesteście ciekawi, jakie metody można jeszcze wypróbować, zachęcam do dalszej lektury tutaj.

1. Oglądanie filmów z napisami w języku oryginału lub bez napisów

Tak wiem, jest to dość sztampowy przykład i każdy o nim mówi. Nie mogłabym jednak go pominąć biorąc pod uwagę to, jak wspaniałe rezultaty można osiągnąć regularnie oglądając filmy i seriale w oryginalnej ścieżce dźwiękowej! Nie dość, że nadzwyczaj szybko uczymy się rozumieć ze słuchu (dokładnie w ten sam sposób, co dzieci), to jeszcze mamy okazję wyłapać i zapamiętać ciekawe zwroty i wyrażenia. Nie wspominając o tym, że w końcu mamy szansę posłuchać, jakiego języka używa się na porządku dziennym w danym środowisku. Poza kwestiami językowymi, filmy dostarczają nam również bogactwo ciekawostek kulturowych. Uczymy się tradycji, gestów, mimiki, akcentów… można by wymieniać bez końca 🙂

2. Oglądanie Late Shows i vlogów na Youtube

Jest to nieco podobne do pierwszego punktu z tą różnicą, że tutaj mamy do czynienia nie z doświadczonymi aktorami, którzy wiedzą jak mówić głośno i wyraźnie, ale ze zwykłymi ludźmi, ich przeróżnymi akcentami i manierami mówienia. Doświadczamy żywego języka, który również usłyszymy na ulicy. A udźwiękowienie! W filmach nie ma zwykle przeszkadzających szumów, krzyków, czy innych zakłóceń. Na vlogach za to nie raz będzie nam przeszkadzał zły dobór mikrofonu, czy słaba jakość dźwięku. Ale to też dobrze! W prawdziwym życiu też nierzadko przyjdzie nam rozmawiać z obcokrajowcami w niesprzyjających dźwiękowo warunkach 😉 Late Shows polecam za to każdemu, kto lubi oglądać swoich ulubionych artystów bardziej z prywatnej strony i interesuje się, co mają do powiedzenia na różne tematy.

3. Słuchanie lub nagrywanie własnych podcastów

Ostatnio słuchanie i nagrywanie podcastów stało się niezwykle popularne. Można posłuchać, co ludzie z innych krajów mają do powiedzenia na różne tematy. A jeśli sami jesteście już na bardziej zaawansowanym poziomie języka (B1+ lub wyżej), śmiało spróbujcie swoich sił w nagrywaniu podcastów w języku, którego się uczycie. Zobaczycie, jak poprawi się Wasza umiejętność mówienia, a satysfakcja z tego, że inni Was słuchają i rozumieją, da Wam dużego motywacyjnego kopa do dalszej nauki.

4. Ustawienie języka docelowego w grach

Gry to bardzo popularna forma rozrywki, nie tylko na Sylwestra 😉 I to, jak dużo jesteśmy w stanie się nauczyć wiedzą ci, którzy ustawiają język swoich gier na angielski lub inny, którego się uczą. Instrukcje, zadania, dialogi bohaterów… a także możliwość rozmowy z innymi graczami z zagranicy. Słownictwa używanego w grach często niestety nie nauczymy się ze szkolnych podręczników.

5. Czat

W internecie znajdziemy wiele stron z użytkownikami z wielu krajów chętnymi porozmawiać na czacie. Wystarczy tylko wpisać „czat” lub „chat” w wyszukiwarkę i otwierają się przed nami nieskończone możliwości. Świetny sposób na ćwiczenie języka z native’m, za darmo! 😉

Chcesz poznać więcej pomysłów? Czytaj dalej tutaj

Może chciałbyś podzielić się swoimi pomysłami na niestandardową naukę języków? Daj znać w komentarzu! 🙂

Zostaw komentarz

Języki obce - Inga Serwiak

Picture of Inga Serwiak
Od 2017 roku prowadzę własną działalność, w ramach której udzielam prywatnych lekcji z języka rosyjskiego i angielskiego. Oferuję zajęcia dla młodzieży i osób dorosłych. Przygotowuję do matury oraz egzaminów FCE, IELTS (ang.), TRKI (ros.) lub Stanag (ang. i ros.).

Najnowsze wpisy na blogu